Historia Sympozjum
Początek poznańskich sympozjów poświęconych leczeniu oparzeń wiąże się z działalnością Sekcji Ratownictwa Towarzystwa Anestezjologów Polskich. W latach 1968 i 1977 z inicjatywy Kliniki Chirurgii Urazowej Akademii Medycznej w Poznaniu i dr Jerzego Sikorskiego przy współudziale profesor Laury Wołowickiej, dr Elżbiety Podrzyckiej oraz profesor Kazimiery Brodzińskiej odbyły się w Poznaniu dwa sympozja kombustiologiczne. Następne organizowała Sekcja Leczenia Oparzeń Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej począwszy od przedednia stanu wojennego w 1981 roku oraz kolejne w latach 1986, 1988, 1990. Po powstaniu w 1995 roku Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń (PTLO) od 1996 roku sympozja te były organizowane przez Oddział Wielkopolski tego Towarzystwa. Do 2018 roku odbywały się one w cyklu dwuletnim pod patronatem PTLO oraz Kliniki Chirurgii Urazowej Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej UM w Poznaniu Poznaniu, kierowanej w latach 1994-2020 przez prof. dra hab. n. med. Krzysztofa Słowińskiego, naprzemiennie ze zjazdami tego Towarzystwa. Nadchodzące wydarzenie stanowiące kontynuację tej tradycji będzie już dwudziestym spotkaniem specjalistów związanych tematyką leczenia oparzeń organizowanych w Poznaniu.
Patron honorowy Sympozjum dr n. med. Jerzy Sikorski
Dr Jerzy Sikorski urodził się w Poznaniu 06.04.1931 roku – chirurg, wykładowca, redaktor i wydawca czasopism naukowych, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Akademię Medyczną im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na Wydziale Lekarskim (1951-1957).
Pracownik I Kliniki Chirurgicznej, a po przekształceniach Kliniki Chirurgii Urazowej, Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu gdzie pracował na stanowisku ordynatora Oddziału Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastyczno – Rekonstrukcyjnej. Od wielu lat wolontariusz w wyżej wymienionym Oddziale. Swoim doświadczeniem wspomaga pracowników Kliniki kształcąc kolejne pokolenia lekarzy specjalizujących się w kombustiologii i chirurgii plastycznej.
Do najważniejszych osiągnięć zawodowych dra Jerzego Sikorskiego należą: blisko 200 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych; rozdziały w 5 podręczniczkach dotyczące problemu oparzeń, organizacja w 1984 roku Oddziału Leczenia Oparzeń – jednego z sześciu w Polsce.
W uznaniu Jego działalności przyznano Mu liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę Honorową za Rozwój Województwa Poznańskiego, medal im. Prof. Wiesława Nasiłowskiego. W roku 2018 przyznano Mu zaszczytny tytuł Wolontariusza Senioralnego Roku miasta Poznania.
Dr Jerzy Sikorski do chwili obecnej prowadzi szeroką działalność pozostając aktywnym członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Jest współzałożycielem a obecnie pozostaje członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń oraz Europejskiego Towarzystwa Oparzeń (EBA). Jako redaktor naczelny oraz wydawca „Roczników Oparzeń” w latach 1990-2006 w sposób istotny przyczynił się do poszerzenia wiedzy polskiego środowiska medycznego w zakresie kombustiologii. Od 1981 roku jest głównym organizatorem osiemnastu Sympozjów Leczenia Oparzeń w Poznaniu. Zasłużył się również jako wieloletni wykładowca Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a także Szkoły Pielęgniarskiej oraz Liceum Pielęgniarskiego w Poznaniu. Cały czas pozostaje aktywnym nauczycielem dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem zarówno ze studentami medycyny, pielęgniarstwa oraz farmacji, jak i młodymi lekarzami. Współuczestnicząc w programach badań klinicznych w istotny sposób przyczynia się do ciągłego rozwoju oraz wdrażania nowoczesnych technik leczenia oparzeń.